top of page

"ואני חושבת לעצמי.. איזה אחלה עולם"

בתקווה שאנחנו בשלהי הקורונה ששינתה את חיי כולנו בכל העולם,

אנחנו רוצים לשתף אתכם במשהו אחד טוב במיוחד שקרה לכולנו בתקופה זו.

אנשים התרגלו לנוחיות של פעילות בתוך הבית.

יתרונות המתגלים כנוחים ,יעילים ובעיקר תורמים לרווחה הנפשית.

גילינו זאת בסדנאות "הזומיות" שלנו שהצליחו מאוד בימי הקורונה ועל כן אין סיבה לא להמשיכן גם אחריי.מהי ביבליותרפיה?


"יש זמן שהכאב רוצה.

יש להקשיב לו.

אי אפשר לומר לגשם:

אל תהיה גשם" (עידית ברק)

ביבליותרפיה היא שיטת טיפול בתחום הטיפול באומנויות, הכוללת קריאה וכתיבה בתוך דיאלוג טיפולי, ומתעלת אותם למטרות תרפויטיות.

הנחת היסוד היא שלספרות יש כוח מרפא: הטקסט ( טקסט הכוונה לכל קטע שירי, ספרותי, מתוך יומן, מתוך סרט, כל חומר ספרותי /שירי ) מאפשר לנפש ולמחשבה לגלוש לסיטואציה קונקרטית ולהדהד לאירוע אישי קרוב ללב.

כל קורא יכול לחוות חוויות תרפויטיות, אבל כשהקריאה נעשית בהקשר טיפולי ובתיווך של איש מקצוע, ביבליותרפיסט, הקריאה והדיון בטקסט מעמיקים ומחדדים תובנות, מאפשרים להבין היבטים חדשים על אירועים אישיים, פותחים אשנב להסתכלות חדשה, שונה, מעודדת, מחזקת על החיים. הקריאה בטקסט מסייעת להתקרב לעצמי ולזולת, לפתח אמפתיות, קבלה, הזדהות, להביע רגשות שונים, ולהרגיש קרוב יותר אל עצמי. הַנְגָשַת הטקסט שומרת על אובייקטיביות פתוחה: כל אחד מאתר ומגלה את המקומות המדברים אליו ומביא את עולמו שלו. הטקסט הוא כדלת נפתחת לתוך עולם אישי.


הטקסט תובע מהקורא פעולה: מבקש ממנו להיות במגע עם ניסיון חייו ועולמו הפנימי אך בו בזמן מציע לו מרחב המשחרר אותו מתביעותיה המיידיות של המציאות הקונקרטית. הוא מאפשר לו ליצור 'מציאות אחרת' שאינה מבקשת הכרעה חד משמעית, שמאפשרת קיום של מצבים מרובים, ולא אחת גם סותרים. הטקסט מאפשר לפרֵש, להדהד, להכיל את עולם הקורא, להתווכח איתו, בלי לאכוף עליו את עולמו.

למי מיועדת הביבליותרפיה?

גישה זאת יכולה להתאים לכל אחד: ילד או מבוגר. כל מי שהספרות והשירה מדברת אליו, נהנה מקריאת טקסטים, מוצא בקריאה מנוחה לנפש, נכנס לתוך עולם הגיבורים... יכול למצוא בביבליותרפיה הזדמנות להתקרב לעצמו באמצעות טקסטים שמדברים אליו, שמרגשים אותו כי הם נותנים לו תחושה שהכותב ראה והרגיש אותו כשכתב את הטקסט המסוים.

תופתעו לדעת עד כמה הטקסט יכול לשמש מקום לרוגע, לאינטימיות, להיכרות מחודשת עם עצמי. אין צורך לדעת לכתוב שיר או סיפור, אנחנו לא מתכוונים להפוך למשוררים או סופרים, אין צורך לדעת שום דבר מיוחד. אם יש צמא להביע את עצמי, להכיר טקסטים שמרחיבים את הלב, לנסות לכתוב לעצמי על עצמי....כל זה מספיק כדי להצטרף לסדנה.

למי מיועדת סדנת הביבליותרפיה בזום?

לישראלים החיים מחוץ לישראל,

הסדנה היא הזדמנות מיוחדת להיחשף לטקסטים לא מוכּרים מתוך מבחר הכותבים השונים, בכל הזמנים. גם כותבים חדשים שמפתיעים ברעננות החשיבה שלהם, גם יוצרים ותיקים שהכרנו בתקופות חיים קודמות ולא הייתה לנו הזדמנות להכיר מקרוב את האוצרות שהם השאירו לנו, ושתמיד אנחנו יכולים ליהנות מכישרונם להעביר לנו.

ככל שאנחנו יודעים היטב את שפת הדיבור בארץ הזרה בה אנחנו חיים, עדיין היכרות עם טקסטים משפת המקור, המעוגנים בהוויה שבה גדלנו, שאפשר לחוש מתוכם ריחות של גשם ראשון, של חמסין ישראלי, של אווירת מלחמה, של הווי שלם שמחבר אותנו זה אל זה, בכל מקום בו נהיה על פני כדור הארץ...


הסדנה מאפשרת, בימי קיץ אלו, בהם המטוסים נשארים על הקרקע ואי אפשר לבוא לבקר ולהתארח, תחושת שייכות שקשה לחיות בלעדיה, לשמור על החיבור הנצחי שלנו לארץ המוצא שלנו, גם כשאנחנו לא חיים בה, יכולים להרגיע געגועים, לשמש עוגן לארץ ,ולהקל על מרחק הפיזי.


ישראלים החיים בארץ מוזמנים אף הם לפגוש אחרים החיים חיים דומים ושונים במדינות אחרות ברחבי העולם.

איך פועלת הסדנה?

המפגש מתקיים אחת לשבוע במשך 8 מפגשים. (אם יהיה רצון להמשיך, כמובן שאפשר).

יש לנו סדנאות בארץ שנמשכות גם שנים, עם אותה קבוצת אנשים שלפעמים מצטרפים אליה אנשים נוספים. נוצרים חיבורים מעניינים בין אנשים שלא מכירים זה את זה, ונפתחים מקורות חדשים להסתכלות על עצמי דרך אחרים. מספר האנשים לא יעלה על 9

משתתפים. חשוב שלכל אחד יהיה זמן כדי לדבר ולבטא את עצמו. שעה וחצי בשעות נוחות שנבחר.

זמן אינטימי שבו כל אחד יימצא בחדר שקט בבית, סגור, במקום מתאים לו, ללא הפרעות ורעשי רקע. בכל פגישה נתמקד בנושא (תֶמָה- בשפת הביבליותרפיה) . הנושא יהיה מחובר לתחום שמעסיק אותנו בשלבים מסוימים בחיים, מתוך הנחה שאנחנו רוצים להתקרב אל עצמנו דרכם. הפעילות תהיה באמצעות טקסט שיוצג על המסך, פעילות כתיבה בעקבות היכרות עם הטקסט, מחשבות ושיתוף (למי שרוצה) בע"פ בקבוצה.