top of page

הדרכים הידועות ואלה שעוד לא- הצעה לחשבון נפש. וגם בונוס: תרגילי כתיבה לפתיחת השנה


הדרכים הידועות

שלום חנוך שער הברזל נסגר מאחורי יצאתי לעולם הקר משוחרר על תנאי כותב את השירים ושר הדרך לפני מלון עם חדר להשכיר רחובות חשמל פוסע לבדי בעיר חדש במעגל עליתי לבמה לשיר מחפש קהל אין חשש - פותח דף חדש היא באה עם הסכנה באיפור של שד שלושה ימים ללא שינה ועוד לא חושד בפנים הלהקה ניגנה עם מטען כבד אין חשש - פותח דף חדש הדרכים הידועות בן באתי שרשים עמוקים בזמן הדרכים הידועות בן באתי נראות לי אחרת מכאן נפגשנו אחוזי כישוף באור המתחלף היא באה לביקור חטוף הלכה עם הכאב עומד על הבמה חשוף מוכן להישרף אין חשש - פותח דף חדש הדרכים הידועות בן באתי שרשים עמוקים בזמן הדרכים הידועות בן באתי נראות לי אחרת מכאן

איך מתחילים שנה חדשה? בעצם, איך מתחילים כל דבר חדש- מערכת יחסים, עבודה, יצירה?

במרכז שירו של חנוך עומד הביטוי המוכר, לעתים שחוק אפילו, "לפתוח דף חדש". ומה זה באמת אומר?

חנוך מתאר בשירו דימוי של יציאה מהכלא והגעה לעיר חדשה. הדובר בשיר "משוחרר על תנאי", כלומר שהעבר עוד איתו, הוא עלול לחזור לאחור, לכלא שממנו יצא. עם אות הקין הזה, הוא צריך למצוא את עצמו מחדש בעיר, לחפש קהל. מי מאיתנו לא נושא איתו את "אותות הקין" מעברו- שגיאות, החמצות ואשמה- כשהוא מתחיל משהו חדש? על הבמה הדובר בשיר מתאר עצמו כחשוף, אבל גם בביתו שלו, כשדמות נשית מתגנבת לביקור חטוף, הוא לא מוגן: "באה עם הסכנה באיפור של שד". האיפור מצביע על שקר, אבל הוא "עוד לא חושד". מי זו שמתגנבת לחייו החדשים? האם היא דמות מהעבר? אולי היא מייצגת זכרון, חרדה, אבל לא פתור או כל ייצוג פנימי אחר שיכול להעיב על התחלה חדשה? אווירה של מסתורין וסכנה מלווה את השיר כולו, אבל כשמקשיבים לקולו החרוך של חנוך אפשר ממש להרגיש איך הוא "מוכן להישרף" על הבמה, להיאבק על לחיות ולהישמע. אולי בזכות אותו המאבק השיר הוא מלא תקווה.

היופי בשיר הוא הימצאותו של הדף החדש בסמיכות ל"דרכים הידועות": אי אפשר לפתוח דף חדש בלי להתבונן על הדרכים בהן הלכתי, שהרי הן נטועות עמוק באדמה המזינה אותנו, "שורשים עמוקים בזמן". הדף החדש, המעבר, הוא שמאפשר את שינוי נקודת המבט, כשהדרכים "נראות לי אחרת מכאן". האפשרות להסתכל באופן שונה על הדרך שעשינו היא שמאפשרת שינוי, והתחלה חדשה.

בביבליותרפיה אנחנו עושים זאת בין השאר באמצעות הכתיבה, כאשר על הדף הלבן מתגלים המעברים והתמורות שחלים בחיינו, משקפים ואף מקדימים אותם. למשל משתתפת בסדנה תיארה את עצמה בכתיבה באמצעות דימוי של פנתר. רק כשהיא קראה את הקטע לפני הקבוצה היא יכלה להתבונן בדימוי הזה ולהתפלא שמכל החיות תיארה את עצמה דווקא כפנתר, "זה לא מתאים לי". כך, ברגע שניתן לו מקום ומרחב, התגלה חלק נוסף- אולי חדש- מעצמיותה. לעתים הטקסט הנכתב עצמו עובר שינוי, למשל טקסט שמתחיל כשיר בחרוזים ואז "בורח מהמשקל" ומתפרע לכיוונים מפתיעים. ולפעמים הכתיבה דווקא מלמדת על צורך המשכיות, למשל כשחפץ/ מלה/ ביטוי מתגלה כמוטיב חוזר ומזכיר לנו שהוא בעל משמעות ולכן כדאי לכלול אותו ב"רשימת הציוד" להמשך המסע. החוויה הכי חזקה שלי כביבליותרפיסטית היא לגלות יחד עם אנשים שאני מלווה בתהליכי כתיבה או בקבוצות את השינוי שהם עוברים דרך קריאה במה שהם עצמם כתבו- מתוך הקשבה עדינה ואמיצה למה שנכתב בין השורות.

ואחרי כל זה, חשוב לומר גם שתקופה של התחלה היא פעמים רבות תקופה של מתח וקשיים. בין אם זה שינוי כפוי או שינוי שיזמנו ורצינו בו- עבודה, מערכת יחסים, יציאה לגמלאות ועוד- הוא דורש הסתגלות לא פשוטה, של התאמה פנימית למצב החדש תוך שמירה על העצמיות המוכרת שלנו. לא מעט הורים חווים מתח כשהילד מתחיל ללכת לגן או חוזר לבית הספר והתפקיד ההורי, שתפס נפח רב לפני כן, משתנה ומאלץ את ההורה "לשחרר" את הילד וכך גם לשחרר שליטה. בתקופה כזו פנייה לטיפול אצל איש מקצוע יכולה לסייע למעבר ולהסתגלות, כאשר המטפל הוא אותו "קהל

" שהדובר בשיר זקוק לו, מישהו שיאזין לקול האמיתי שלנו, ישקף חזרה את מה שהוא שומע ויוכל להחזיק גם את ההמשכיות וגם את השינוי.

השיר מזמין לחשבון נפש, אז הנה כמה תרגילי כתיבה הנובעים מהשיר, שאפשר באמצעותם להתבונן על השנה שחלפה ועל זו שתבוא. חשוב מאוד: אל תתפתו להשיב על השאלות בעל פה ולוותר על הכתיבה! הטקסט הכתוב הוא שיאפשר לכם באמת לראות דברים מנקודת מבט שונה.

מוזמנים להמשיך את תהליך ההתבוננות באמצעות הכתיבה באחת הסדנאות שלנו.

תרגילי כתיבה עם השיר:

"שער הברזל נסגר מאחוריי"- תאר את השער שנסגר מאחוריך בימים אלה. מאיזה כלא השתחררת השנה? איזה שער נסגר? איך הוא נראה וממה הוא עשוי? האם הוא סגור הרמטית או שיהיה אפשר לחזור דרכו?

"הדרכים הידועות בן באתי"- תאר את אחת הדרכים שצעדת בהן השנה: איך הדרך נראתה? מה היה הנוף לאורך הדרך? מי ליווה אותך בדרך? מה לקחת מהמסע בדרך הזו?

"כותב את השירים ושר הדרך לפני"- איך נראית הדרך שלפניך? אילו שירים מלווים את המסע שלך? באילו קשיים אתה עלול להיתקל בדרך? לאן הדרך מובילה?

שנה טובה וחתימה טובה!


bottom of page