top of page
שאלות תשובות.png

שאלות ותשובות 

 • מה זה ביבליותרפיה?
  בפורמליקה… ביבליותרפיה היא שיטת טיפול הנעזרת בתהליכים של קריאה וכתיבה. כחלק מאשכול הטיפולים בהבעה ויצירה (כמו טיפול באומנות, במוזיקה, בדרמה), בביבליותרפיה הטיפול נעשה דרך ובאמצעות אומנות המילה הכתובה. באופן קצת יותר נרחב- ביבליותרפיה עוזרת לא.נשים להבין טוב יותר את החוויה שלהם בעולם, להתחבר לסיפור האישי שלהם, לתת מילים לרגשות ותחושות, להקשיב לקול הפנימי ולשנות אותו כשהוא תקוע, מפחיד, מייאש וכו'. דרך תהליכי הקריאה והכתיבה אנחנו מארגנים ומעבדים חוויות ורגשות, מרחיבים את הפרספקטיבה ויוצרים חיבורים בין חלקי הנפש המודעים והלא מודעים שלנו. הביבליותרפיה גם מאפשרת לנו חיבור לחלקים היצירתיים שלנו דרך מגע עם עולם הדמיון, הסיפורים והשירים.
 • האם בביליותרפיה מתאימה רק לאנשים שאוהבים ספרים?
  לא! התפקיד העיקרי של קריאת סיפור או שיר הוא למצוא בתוכו מילים המתארות את מה שאנחנו מרגישים וחווים בדרך שאולי אנחנו לא מצליחים. על-כן, מגוון הטקסטים שמשתמשים בהם בביבליותרפיה הוא רחב מאוד ונבחר בהתאמה למטופל או לקבוצה. זה יכול להיות שיר ששמעת ברדיו והרגשת שהוא נכתב בדיוק בשבילך. פתאום את.ה מרגיש.ה שיש עוד מישהו.י שחווה את העולם כמוני. פתאום יש מילים למה שאני מרגיש.ה.
 • האם זה מתאים רק לאנשים שכותבים?
  ממש לא. תהליכי כתיבה הם רק חלק מהעניין. יש הרבה דברים אחרים שאפשר לעשות דרך שירים, סיפורים ודמיון שלא מחייבים כתיבה כלל. כדי להתנסות בביבליותרפיה אין צורך בניסיון מוקדם בכתיבה, או בשאלה אם אני כותב.ת "יפה" או לא. בביבליותרפיה נפתח את הכתיבה האותנטית, כזו שנרגיש שמבטאת בצורה הצלולה והמדוייקת ביותר את הקול הפנימי שלנו ונותנת לו מקום בעולם.
 • איך ביבליותרפיה מתרחשת בפועל?
  בין אם מדובר בעבודה פרטנית או קבוצתית, המנחה / המטפל.ת יקשיבו לסיפורים שעולים במפגש, לאווירה, לרגש המרכזי, לנושא שמעסיק ויחשבו על שיר, סיפור או תמונה שיכולים להתאים למה שעולה. לעיתים הם יציעו תרגיל כתיבה או שיח בעל-פה, דרכו אפשר יהיה לגעת בחוויה הפנימית באופן שמור ועדין מצד אחד, אך כזה שפותח פתח להתבוננות חדשה, לחקירה ולגילוי.
 • איפה אתם נמצאים?
  בשנים האחרונות מרבית הפעילות שלנו היא און ליין, במטרה לאפשר למשתתפות.ים מכל קצוות הארץ לקחת חלק בפעילויות שלנו מבלי להתמודד עם פקקים וחניה. מצאנו שגם במתכונת מקוונת, אולי בזכות העובדה שסיפורים ושירים הם דבר שמגבש ומחבר, החוויה היא משמעותית ומעמיקה לא פחות מאשר במפגש פנים אל פנים. בנוסף, אנו מנחים קבוצות, סדנאות והרצאות פרונטליות ברחבי הארץ על-פי הזמנה ודרך שיתופי פעולה עם גורמים שונים כמו האוניברסיטה העברית, היחידה לפיתוח מקצועי בבר אילן, מועצות מקומיות ואזוריות ועוד.
 • איך אני יודע איזה קורס ביבליותרפיה מתאים עבורי?
  שאלה טובה. כשיצרנו את הקורסים שלנו, הקו שהנחה אותנו הוא מהו קהל היעד איתו עובדים אנשי המקצוע השונים, כך שאנו מציעים: - קורס ביבליותרפיה שנתי לאלו שעובדים עם ילדים ונוער. - קורס סמסטריאלי לאלו שעובדים עם האוכלוסייה הבוגרת. - קורס סמסטריאלי לאלו שרוצים כלים ביבליותרפיים לעבודה עם טראומה. - קורס ביבליותרפיה קצר למנחי ומנחות קבוצה, המתמקד בביבליותרפיה קבוצתית.
 • אז מה אתם כן עושים?
  הקורסים שלנו הם קורסים מקצועיים, שמטרתם היא להקנות ידע, פרקטיקה והעשרת ארגז הכלים של איש המקצוע בתחומו, כמו גם של כל מי שעולם הביבליותרפיה מסקרן אותו.ה באופן אישי. לקורסים שלנו נרשמים א.נשים ממקצועות החינוך, הטיפול, האימון, הנחיית הקבוצות ומקצועות פרא-רפואיים וכן כאלה שעוסקים בכתיבה ובספרות לצרכים שונים שאינם טיפוליים. אנו מספקים תעודת השתתפות מטעם ה-מילה והמוסד האקדמי איתו אנו עובדים בשיתוף פעולה, אם יש.
 • האם ה-מילה מספק הסמכה בביבליותרפיה?
  לא. הכשרת מטפלות.ים בביבליותרפיה היא עניין ארוך ורציני: מדובר בלימודי תואר שני של שלוש שנים המוצע באוניברסיטת חיפה, בסמינר הקיבוצים בתל אביב, או במכללת דוד ילין בירושלים. רק לאחר השלמת כל החובות הלימודיים, וצבירת 500 שעות ניסיון מעשי תקבלו את תעודת ההכשרה לעסוק בטיפול.
 • למה להירשם לסדנת כתיבה ביבליותרפית?
  כי בסדנאות הכתיבה שלנו, המוקד הוא אתםן: הסיפור שיש לכםן לספר, אירועי החיים והחוויות שמבקשים מקום וביטוי. כי מפגש עם סיפורים ושירים מעורר השראה, מעיר את האני היצירתי שבנו ופותח לנו פתח חדש להתבוננות וגילוי. כי סדנאות הכתיבה שלנו מועברות בהצלחה כבר שנים ארוכות ומספקות חוויה אישית וקבוצתית מעמיקה, מעשירה ומרגשת.
bottom of page